Hoppa till innehåll

Hjälp i hemmet

Hjälp i hemmet kan beviljas när du på egen hand har svårt att få de dagliga sysslorna att fungera, det kan gälla hemmets skötsel eller din personliga omvårdnad, t ex:

  • Måltider/Matdistribution
  • Städning
  • Tvätt
  • Inköp
  • Trygghetslarm
  • Promenad
  • Avlösning för anhörig
  • Personlig omvårdnad

Behöver du hjälp i hemmet kontaktar du biståndsenheten för vård, stöd och utredning.

Se områdesindelning per biståndshandläggare här nedan.

Områdesindelning - biståndshandläggare

Centrum; området kring Skansgatan, Karslundsgatan, Björkholmsgatan, Blåsut

Kontakta i första hand biståndshandläggare 1

Biståndshandläggare 1
Izabel Johansson
Tfn: 0521-72 12 84
E-post: izabel.johansson@vanersborg.se

Biståndshandläggare 2
Sofia Brunberg Karlsson
Tfn: 0521-72 12 48
E-post: sofia.karlsson01@vanersborg.se

Centrum; området mellan N:a Järnvägsgatan och Kungsgatan, Hagaparken 

Kontakta i första hand biståndshandläggare 1

Biståndshandläggare 1
Maria Olsson
Tfn: 0521-72 16 29
E-post: maria.olsson@vanersborg.se

Biståndshandläggare 2
Cecilia Staf
Tfn: 0521-72 12 46
E-post: cecilia.staf@vanersborg.se

Centrum; Nordstan, området mellan Drottninggatan och Skräcklan

Kontakta i första hand biståndshandläggare 1

Biståndshandläggare 1
Cecilia Staf
Tfn: 0521-72 12 46
E-post: cecilia.staf@vanersborg.se

Biståndshandläggare 2
Maria Olsson
Tfn: 0521-72 16 29
E-post: maria.olsson@vanersborg.se

Södra Vänersborg; Mariero, Lyckhem, Onsjö, Båberg

Kontakta i första hand biståndshandläggare 1

Biståndshandläggare 1
Sofia Brunberg Karlsson
Tfn: 0521-72 12 48
E-post: sofia.karlsson01@vanersborg.se

Biståndshandläggare 2
Izabel Johansson
Tfn: 0521-72 12 84
E-post: izabel.johansson@vanersborg.se

Södra Vänersborg; Mariedal, Torpa, Restadområdet

Kontakta i första hand biståndshandläggare 1

Biståndshandläggare 1

Nathalie Fellberius
Tfn: 0521-72 22 34
E-post: nathalie.fellberius@vanersborg.se

Biståndshandläggare 2

Karin Gustafsson
Tnf. 0521-72 16 27
E-post: karin.gustafsson@vanersborg.se

Vargön, Vänersnäs, Västra Tunhem

Kontakta i första hand biståndshandläggare 1

Biståndshandläggare 1

Karin Gustafsson
Tfn: 0521-72 16 27
E-post: karin.gustafsson@vanersborg.se

Biståndshandläggare 2

Nathalie Fellberius
Tfn: 0521-72 22 34
E-post: nathalie.fellberius@vanersborg.se

Frändefors

Kontakta i första hand biståndshandläggare 1

Biståndshandläggare 1

Erika Johansson
Tfn: 0521-72 12 47
E-post: erika.johansson01@vanersborg.se

Biståndshandläggare 2

Henrik Yngström
Tfn: 0521-72 16 49
E-post: henrik.yngstrom@vanersborg.se

Brålanda

Kontakta i första hand biståndshandläggare 1

Biståndshandläggare 1

Henrik Yngström
Tfn: 0521-72 16 49
E-post: henrik.yngstrom@vanersborg.se

Biståndshandläggare 2

Erika Johansson
Tfn: 0521- 72 12 47
E-post: erika.johansson01@vanersborg.se

KONTAKT

BISTÅNDSENHETEN
Vård, stöd och utredning
Besöksadress:
Residensgatan 20
462 30 Vänersborg

Kontakt med biståndshandläggare sker via telefon eller e-post

Telefontid
Mån-Fre 08.00-09.30

Telefax till biståndsenheten
0521-72 10 09
---------------------------Boendesamordnare
Eva-Lena Olausson
Telefon: 0521-72 12 23
E-post: evalena.olausson@vanersborg.se

KONTAKT MED BISTÅNDSHANDLÄGGARE
Se områdesindelning mitt på sidan.

Övriga handläggare
Projekthandläggare IBIC Lifecare
Lena Gillberg
Telefon: 0521-72 12 65
E-post:
lena.gillberg@vanersborg.se

Administrativ handläggare
Marianne Dahlborg
Telefon: 0521-72 11 61
E-post:
marianne.dahlborg@vanersborg.se

Administratör
Camilla Prins
Tfn: 0521-72 24 07
E-post: camilla.prins@vanersborg.se

VERKSAMHETSANSVARIG
Ewa Peterson
Telefon: 0521-72 21 33
E-post:
ewa.peterson@vanersborg.se

MER INFORMATION